Wszechnica Edukacyjna na Targówku zaprasza na spektakl multimedialny (18 marca 2019)
Serdecznie zapraszamy na popularnonaukowy spektakl multimedialny dr Andrzeja Boczarowskiego pn. "Ewolucja materii. Z prochu powstałeś". Spektakl odbędzie się 26 marca 2019 r. (wtorek) w godzinach 17:30-18:30 w Urzędzie Dzielnicy Targówek, ul. Kondratowicza 20.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia przyjmowane będą do 22 marca 2019 r. na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie (22) 44-38-643.

Dr Andrzej Boczarowski na stałe związany jest z Uniwersytetem Śląskim oraz Stowarzyszeniem Delta. Z zawodu jest paleontologiem, geologiem, kustoszem muzealnym, grafikiem i programistą. Łącząc te zainteresowania, zajmuje się rekonstrukcjami kopalnych organizmów i ich środowisk naturalnych na potrzeby wydawnictw, filmu, telewizji, muzeów i parków tematycznych (m.in. projektant i współtwórca JuraParków i muzeów dotyczących prehistorii w Polsce i w innych krajach - Bałtów, Krasiejów, Solec Kujawski i w USA - Moab Giants, Moab, Utah). Jako nauczyciel z powołania efekty swoich prac chętnie przedstawia w formie prezentacji multimedialnych. Na jego wykładach słuchacze mogą zetknąć się z najnowszymi danymi dotyczącymi ewolucji materii od powstania Wszechświata do pojawienia się człowieka. Wszechświat powstał 13,8 miliardów lat temu, a zaczątki Ziemi w rodzącym się Układzie Słonecznym datowane są na 4,6 mld l.t. Wśród 92 znanych pierwiastków naturalnych 25% to pierwiastki biogenne czyli wchodzące w skład struktur wykazujących oznaki życia. Spośród pierwszych pięciu najpowszechniejszych pierwiastków we Wszechświecie poza szlachetnym helem, który jest prawie nieaktywny chemicznie, pozostałe cztery – czyli H, C, O i N stanowią podstawowy budulec ciał organizmów ziemskich, w tym aż 96.3 % masy organizmu człowieka.
Prawie cały wodór i nieco helu powstały wraz z rodzącym się Wszechświatem. Wszystkie pozostałe pierwiastki budujące nasz świat utworzone zostały podczas syntezy jądrowej w termonuklearnych piecach kolejnych generacji gwiazd i agonii supernowych. Znamy około 300 naturalnych aminokwasów. W ciałach organizmów występuje tylko 20 spośród nich, istotnych dla życia białkowego. Te i inne podstawowe substancje organiczne budujące struktury żywe powstają spontanicznie nie tylko w laboratoriach naukowców ale także w otoczeniu wulkanów, w gorących źródłach i na dnie oceanów. Odkryto je w meteorytach i w kometach.
To nieprzypadkowa porcja wiedzy, która Cię zaskoczy główny zbiór

Bookcrossing jest ogólnoświatową społeczną formą ruchomej biblioteki, mającą na celu popularyzację czytelnictwa. Dosłownie mówiąc krążąca książka lub książka podróżująca. Taka biblioteka nie ma swojej siedziby, ani nie prowadzi kart wypożyczeń i jest bezpłatna.

WŁĄCZMY SIĘ I MY!

Na naszych przedszkolaków czekają bezpłatne tytuły na specjalnie przygotowanym regale bookcrossingowym. Jedyne co trzeba zrobić, to wybrać tytuł i zabrać książkę do domu, a po przeczytaniu położyć ją z powrotem na bookcrossingowej półeczce. Mile widziane będzie też podrzucanie własnych książek.